Adını sıkça duysanızda kendisi ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadığınız için linux kullanmak konusunda tereddüt yaşıyor olabilirsiniz. Ama özellikle son yıllarda linux arayüzünde yapılan geliştirmeler ve web tabanlı uygulamaların gelişimi ile Linux kullanmak bir çok açıdan avantajlı hale gelmiştir. Bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda elimizden geldiğince açıklayarak sizleri de Linux ailesine kazandırmaya çalışacağız.

Günümüze kadar bilinen işletim sistemlerinin en önemli avantajı birçok uygulamanın sadece kendi platformlarında çalışması ve kolay erişilebilirlik olmuştur. Ama gelişen internet teknolojiler ve web tabanlı uygulamalar sayesinde artık bu durum seçici bir avantaj olmaktan çıkmıştır. Çünkü günümüzde indirme sitelerinde yer alan programların %90'ı artık web tabanlı uygulamalar ile internet siteleri üzerinden ücretsiz yada çok düşük bir ücret ile erişilebilir hale gelmiştir. Hatta Adobe gibi bazı dev yazılım firmaları artık ürünlerini web tabanlı sürüm olarak satışa çıkarmakta ve aylık olarak kiralama yönetmini tercih etmektedirler. Bu şekilde hem kendileri daha geniş kitlelere kolayca ulaşmaktadırlar hem kullanıcılar lisans derdi olmadan aylık ücretlendirme ile istedikleri zaman istedikleri uygulamayı kullanarak avantaj sağlamaktadırlar.


Bilgisayarınızı Ne Amaçla Kullanıyorsunuz?

Linux kullanmak konusunda tercih yaparken ilk düşünmeniz gereken konu bilgisayarı ne amaçla kullandığınızdır. Yukarıda açıkladığımız koşullar doğrultusunda sizlerde artık lisans ücreti ödemeden yeni bir işletim sistemi deneyimi yaşamak isterseniz ve aşağıdaki  listede yer alan amaçlar için bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız linux sizin için kesinlikle iyi bir tercih olabilir.

  • İnternette Gezinme
  • Ofis İşleri
  • Ders Çalışma
  • İçerik Üretimi
  • Video Çekme ve Düzenleme
  • Yazılım / Programlama
  • E-Ticaret
  • Sosyal Medya
  • Grafik Tasarım
  • Hesaplama / Muhasebe


LİNUX KİMLER İÇİN UYGUNDUR ?

Öğrenciler için Uygundur: uygun maliyeti ve yüksek performanı ile Linux işletim sistemi öğrenciler için oldukça cazip bir seçenektir. Kamu kurumlarında Pardus ve açık kaynaklı yazılımların yaygınlaşması ile birlikte özellikle ileride memuriyet düşünen öğrenciler Linux yüklü bir bilgisayar kullanarak bu sisteme uyum konusunda çok daha avantajlı bir konuma gelebilirler.

Yazılım Öğrenmek İsteyenler İçin Uygundur: Yazılım öğrenmek isteyen yada kendini bu alanda geliştirmek isteyenler Linux yüklü bir bilgisayar kullanarak herhangi bir 3. taraf uygulama yada eklenti kullanmadan doğrudan kaynak kodları bilgisayarında çalıştırarak kolayca yazılım projeleri geliştirebilir. Ayrıca geliştirdiği yazılımlar doğal olarak gerçek hayatta sunucu sistemleri ile uyumlu olacağı için herhangi bir adaptasyon sorunu yada güncelleme gereksinimi olmadan projelerini hızlı bir şekilde yayına alabilir.

Memurlar için Uygundur: Devlet kurumlarında Açık kaynak kodlu yerli Linux işletim sistemi Pardus kullanımı her geçen gün artıyor Bu durumu göz önünde bulundurmak ve bu sisteme uyum sağlamak isteyen memurlar yada memur adayları Pardus yüklü bir bilgisayar tercih ederek günlük hayatta kurum baskısı olmadan rahatça Linux kullanımını deneyimleyebilirler. 

Masa Başı Çalışanlar için Uygundur: Muhasebe, Güvenlik, Danışma, Eczacı, Esnaf,  Hukukcu, Mimar, Mühendis gibi bir çok meslek dalında hizmet veren kişi ve kurumlar işletme giderlerini düşürmek için Linux yüklü bir bilgisayar kullanmayı tercih edebilirler. 

Yazılımcılar için Uygundur: Bu konuyu fazla açıklamaya gerek yok, Yazılım demek Linux demek, Linux demek Yazılım demektir.

Yukarıda yer alan amaçlar ile ilgili kullanımlar için Linux işletim sistemleri rahatlıkla ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bunun yanında özellikle genç kullanıcılar masaüstü arayüz ile kolayca Linux sistemine adapte olarak zamanla terminal kullanımı ve program yazma gibi konularda da kendilerini geliştirerek ileride profesyonel bir Linux kullanıcısı olma avantajına da sahip olabilirler.